ضرورت وجود ویترین‌ دائمی کتاب در کشور

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، سیدعباس صالحی درباره اهداف نمایشگاه‌های استانی کتاب، اظهار کرد: نمایشگاه‌های کتاب استانی که سابقه برگزاری آن به سال ۱۳۷۱ باز می‌گردد با هدف پاسخگویی به چند نیاز از جمله ایجاد امکان دسترسی آسان به تازه‌های نشر در سراسر کشور و همچنین کمک به چرخه نشر راه‌اندازی شد. یکی از مهم‌ترین این اهداف که کم و بیش توفیقاتی نیز در آن به‌دست آمده است، توسعه ویترین کتاب و گسترش بازار آن و عدالت در توزیع کتاب در سراسر کشور است. نمایشگاه استانی کتاب یک فرصت فرهنگی و رویداد بزرگی است که می‌تواند در جهت فرهنگ‌سازی کتاب و کتاب‌خوانی گام بردارد.

صالحی ضمن اشاره به جامعه هدف نمایشگاه‌های استانی کتاب گفت: در این نمایشگاه‌ها هم مخاطب و هم ناشر مورد توجه قرار می‌گیرند. ضمن این‌که از این رهگذر به گروه‌های دیگری نیز توجه می‌شود. نمایشگاه‌های استانی کتاب فرصت تعامل بین پنج ضلع حوزه کتاب را فراهم می‌کنند که این اضلاع مؤلفان، ناشران، هنرمندان گرافیک و تصویرگران کتاب، صنعتگران چاپ و نشر و عوامل دولتی و عمومی هستند که با عرصه کتاب سر و کار دارند. در این فرصت تولیدکنندگان و ناشران می‌توانند با افکار و عقاید آحاد مخاطبان ارتباط داشته باشند و سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی خود را در آن راستا انجام دهند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره توجه به ناشران شهرستانی به واسطه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی، گفت: یکی دیگر از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی ارتباط بین حوزه کتاب و ظرفیت‌های استانی تولید و نشر است تا به این وسیله پل فعالی بین آنها و فضای کتاب و کتاب‌خوانان ایجاد شود. در تمام نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود ناشران همان استان نیز حضور دارند ضمن این‌که ناشران فعال هر استان امکان حضور در نمایشگاه‌های دیگر استان‌ها را به صورت مستقل و یا جمعی، در قالب تعاونی ناشران استان دارند که هدف مورد نظر را محقق خواهد کرد.

صالحی درباره تحقق اهداف نمایشگاه‌های کتاب استانی، گفت: بی‌تردید این‌که در هر نمایشگاه شاهد حضور پرشور مردم هستیم و در پایان ایام برگزاری، آمار قابل ملاحظه‌ای از فروش کتاب اعلام می‌شود بیانگر این نکته است که نمایشگاه‌ها مورد توجه مردم و مخاطبان است. در برخی از نمایشگاه‌های استانی شاهد فروش بیش از یک میلیارد تومان کتاب هستیم. اما در عین حال بعد از گذشت ۲۳ سال از عمر برپایی نمایشگاه‌های استانی کتاب، نیاز به یک بازنگری داریم. باید دست به یک بازسازی و نوسازی در عرصه نمایشگاه‌ها زده شود تا مشخص شود تا چه حد به اهداف اولیه دست پیدا کرده‌ایم.

نمایشگاه‌های استانی کتاب حداکثر به مدت یک هفته برگزار می‌شوند بنابراین باید ویترین‌های ثابت کتاب در استان‌ها راه‌اندازی شود. در استان‌ها باید هزینه‌های بالاسری حوزه کتاب و عرضه‌کنندگان کتاب را کاهش داد. ضمن این‌که برای ارتقاء فرهنگ مطالعه و کتاب باید بازارچه‌های کتاب در استان‌های کشور ایجاد و توسعه یابد. همچنین نیاز است تا بازار کتاب‌های دسته دوم نیز راه‌اندازی شود.

سیصدمین نمایشگاه استانی کتاب به همت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 30 دی‌ماه در اهواز برگزار می‌شود.


کلیدواژه ها: صالحی امیری | حداد کاشانی | کتاب | ضرورت | صالحی امیری |CAPTCHA
دفعات مشاهده: 3781 بار   |   دفعات چاپ: 452 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه نقد کتاب هنر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Art Quarterly Book Review

Designed & Developed by : Yektaweb